J. Dębiec: Najważniejsze to być wiarygodnym i uczciwym!

W poniższym wywiadzie koordynator Akademii Piłkarskiej Grodziskiej Pogoni Jakub Dębiec wyjaśnia czym jest dla nas otrzymanie wyróżnienia jakim jest brązowa gwiazdka PZPN a także przybliży naszym kibicom kilka ciekawych informacji z życia Akademii.

Życzymy przyjemnej lektury!

Rozmawiał: Marcin Wojciechowski.

Trenerze, przede wszystkim gratulujemy odznaczenia brązową gwiazdką w certyfikacji szkółek piłkarskich. Co to wyróżnienie oznacza dla naszego klubu?

JD: To wyróżnienie wiąże się przede wszystkim z prestiżem. Jesteśmy jednym z niewielu klubów, biorąc pod uwagę cały kraj który spełnił restrykcyjne wymogi odnośnie dołączenia do wspomnianej certyfikacji. Nadanie tego odznaczenia wiąże się z kolei z potwierdzeniem wysokiej jakości szkolenia oraz wspomnianym prestiżem.

Wiele osób może zapytać „brązowa gwiazdka… a o co w ogóle chodzi? Możemy przybliżyć naszym kibicom idee powstania tego projektu?

JD: Polski związek Piłki Nożnej chcąc podnieść jakość szkolenia w naszym kraju postanowił stworzyć kryteria jakie powinien spełniać klub aby móc określić jakość szkolenia w danym klubie. Bo ciężko określić pracę w dajmy przykład Akademii Legii Warszawa a drużynie z drugiego końca Polski. Czasem używanie słowa Akademia jest aż nadto używane dlatego też PZPN postanowił ustalić kryteria które klub składając odpowiednie wnioski musi spełnić aby otrzymać wspomniane gwiazdki koloru złotego, srebrnego oraz brązowego. Jednak samo nadanie to nie wszystko. Po otrzymaniu wyróżnienia klub musi zrealizować wszystkie prawidłowości a nad tym czuwać będzie PZPN przeprowadzając niezapowiedziane wizyty i kontrolując czy wszystko jest zgodne z otrzymaną dokumentacją.

Jakie korzyści Pogoń będzie miała z racji tego wyróżnienia?

JD: Jak wspomniałem przede wszystkim wspomniany prestiż a potwierdzeniem jest natychmiastowe pochwalenie się przez kluby otrzymaniem wyróżnienia. Kolejną korzyścią jest podwyższenie standardów bo teraz kluby muszą spełniać wszelkie wymogi jak chociażby trenerzy którzy posiadać muszą wysokie kwalifikacje. I ostatnie, oczywiście klub otrzymuje nagrodę pienieżną od PZPN-u która ma służyć stałemu podwyższaniu standardu szkolenia.

Skoro o korzyściach mowa to porozmawiajmy o wymaganiach które od teraz czekają na nasz klub?

JD: Przede wszystkim PZPN wymusił aby trenerzy posiadali odpowiednie kwalifikacje. Od przyszłego roku każdy trener musi posiadać licencję UEFA a do końca tego roku obowiązuje chociażby ta z PZPN-u więc trenerzy w tym też nasi muszą cały czas podnosić swoje umiejętności i nabywać wiedzę. Jeżeli chodzi o program szkolenia to go wcześniej już znaliśmy i realizowaliśmy na bieżąco.

Jak wiemy oprócz gwiazdki brązowej jest jeszcze wyróżnienie gwiazdką srebrną i złotą. Czy nasz klub będzie się starał w przyszłości wznieść na jeszcze wyższy poziom wyróżnienia?

JD: Oczywiście w przyszłości będziemy chcieli zdobyć gwiazdkę srebrną, a być może nawet złotą. Mierzymy jednak siły na zamiary. Mieliśmy zespoły gdzie bez problemu spełnialiśmy warunki na odznaczenie złote, srebrne czy wiadomo, brązowe ale warunek PZPN-u był jeden: wszystkie drużyny muszą bez wyjątków spełniać określone kryteria. Chociażby mamy 2 obecnie trenerów z kwalifikacjami PZPN gdzie wspomniani trenerzy są obecnie na kursie UEFA B, 3 kolejnych ma licencję Uefa Grassroots c więc siłą rzeczy nie mogliśmy się ubiegać o odznaczenie chociażby srebrne. Chcemy być wiarygodni i uczciwi w tym co robimy zarówno w stosunku do innych jak i do siebie. Mamy wszystkich naszych zawodników przypisanych do certyfikacji więc spokojnie działamy i w przyszłości na pewno będziemy się ubiegać o wyższą gwiazdkę. Zdajemy sobie sprawę że utrzymać odznaczenie srebrne też będzie ciężko bo czekają nas jak i inne kluby wzmożone kontrole i wystarczy że coś zostanie zaniedbane i takowy klub może pożegnać się z gwiazdką oraz ponieść inne konsekwencję więc wszyscy musimy być stale czujni.

Skoro przy młodzieży jesteśmy, chciałbym zapytać o naszą Akademię. Ile młodych adeptów piłki nożnej w niej obecnie trenuje? Co udało się już osiągnąć/poprawić jeżeli chodzi o kwestie organizacyjno-sportowe?

JD: Mamy obecnie w klubie objętych szkoleniem ponad 300 zawodników. Mowa tutaj oczywiście o zawodnikach poniżej 19 roku życia. Niewątpliwym plusem jest wymiana sztucznej nawierzchni która bardzo podniesie warunki pracy i możliwości treningowe. Kolejnym plusem jest możliwość trenowania w Książenicach pod balonem gdzie możemy prowadzić jednostki treningowe na sztucznej nawierzchni. Kolejnym z ważnych i pozytywnych czynników są nowi trenerzy w naszej Akademii. Mowa chociażby o Bartku Czarneckim z którego ja osobiście jestem bardzo zadowolony. Jest to trener który ma bardzo wysokie standardy pracy. Jest bardzo ambitny i to samo mogę powiedzieć o kolejnych trenerach czyli Bartku Gołębiewskim i Damianie Zatyka którzy pokazują się z bardzo dobrej strony. To naprawdę wartościowe „transfery” kadry szkoleniowej do naszego klubu. Dlaczego o nich wspomniałem? Bo dzięki tym trenerom pozostali szkoleniowcy nie chcą ustępować im pod względem pracowitości i wymagań. Jeszcze jedna ciekawa informacja a mianowicie rocznik 2002 Maćka Przybylskiego pomimo tego że występuje w lidze z rok starszymi to do końca walczył o awans do wyższej ligi i oczywiście trzeba wspomnieć o rezerwach które bardzo dobrze sobie radzą w lidze okręgowej. Są to w większości bardzo młodzi zawodnicy którzy mamy nadzieję w przyszłości będą stanowić o sile pierwszego zespołu.