K. Chrobak: Celem, ciągły i systematyczny rozwój drużyny!!!

Poniżej prezentujemy wywiad z niewątpliwym „ojcem” sukcesu jakim jest zajmowanie obecnie pierwszego miejsca przez naszą Pogoń. Mowa oczywiście o trenerze pierwszego zespołu którym jest Krzysztof Chrobak.

Szkoleniowiec w tej niezwykle ciekawej rozmowie podsumowuje minioną rundę, wskazuje mocne strony ale i te wymagające poprawy jak i oczywiście nakreśla cele na rundę wiosenną. Nie zabraknie także tradycyjnych życzeń złożonych przez trenera Chrobaka. A więc…

Zapraszamy i życzymy przyjemnej lektury!

:MW

Trenerze, przede wszystkim gratuluje osiągnięcia historycznego wyniku z Grodziską Pogonią. Historycznego, bo mimo że sezon w pełni to już wiemy że na jego koniec nie będziemy niżej niż 8 miejsce a tak wysokiej lokaty nigdy jeszcze nie zajęliśmy. Czy spodziewał się trener przed rozpoczęciem rundy tak dobrych występów naszej drużyny?

KCH: Dziękuję za gratulacje w imieniu własnym, sztabu szkoleniowego i zawodników. Nie spodziewałem się tak znakomitej rundy jesiennej w naszym wykonaniu. Przypomnę, iż celem sportowym było utrzymanie zespołu w III lidze. Oczywiście awans do pierwszej 8 gwarantuje automatycznie utrzymanie, jednak wydawał się bardzo trudny do osiągnięcia. Dodatek na tym etapie rozgrywek nasz zespół osiągnął najlepszy dorobek pod względem zdobytych punktów, oraz zdobytych i straconych goli.

Trenerze, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Choć to inne zespoły były uznawane za faworyta w tej lidze to jednak na jej czele widnieje Pogoń. Czy stać nas na to aby być liderem być nie tylko po rundzie ale i na zakończenie sezonu?

KCH: Trudno dzisiaj jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Czeka nas jeszcze dużo grania – 18 spotkań (do zdobycia są 54 punkty ). Ostatnie 14 spotkań rozegramy z 7 czołowymi drużynami naszej grupy (mecz i rewanż). W tej fazie finałowej stopień trudności znacznie wzrośnie. Niemniej wyczuwam wśród zawodników dużą mobilizację i chęć powalczenia o najwyższy cel.

Jak trener myśli, co wpłynęło na tak dobrą postawę Grodziskiej Pogoni w tej rundzie? Może transfery które w większości „wypaliły” bo pozyskani zawodnicy okazali się silnym punktem naszej drużyny?

KCH: Na uzyskany wynik wpłynęło kilka czynników. Oczywiście istotną rolę odegrały letnie transfery, które w większości były trafione. Nowi zawodnicy niewątpliwie podnieśli jakość sportową zespołu. Ponadto wzrosła rywalizacja, co korzystnie wpłynęło na poziom pracy na treningach i mobilizację zawodników podczas meczów.

A oprócz transferów co było kolejną cegiełką do tak stabilnej budowy jaką obserwowaliśmy w rundzie jesiennej?

KCH: Wyróżniłbym dwie podstawowe grupy czynników: organizacyjne i sportowe. Wśród organizacyjnych są to:- modernizacja szatni, która poprawiła komfort pracy, warunki kontaktowania się z zawodnikami i umożliwia przeprowadzanie odpraw (omówienie treningów i meczów) z zespołem,- możliwość korzystania z boisk treningowych w LTC (2 treningi w tygodniu).- systematyczne podnoszenie poziomu organizacji procesu treningowego.

Wśród czynników sportowych wyróżniłbym:- sukcesywny postęp w opanowywaniu założonego modelu gry,- poprawa dyscypliny gry,- wyższy poziom koncentracji.

Skoro mówimy o budowie, to wiadomo aby drużyna się rozwijała cały czas trzeba pracować nad jej udoskonalaniem. W których aspektach widzi trener największe braki jeżeli chodzi o rozwój drużyny jak i klubu? Nad czym musimy mocno popracować?

KCH: Największą bolączką klubu jest zbyt skromna baza szkoleniowa – boiskowa. Jest to szczególnie dotkliwe w okresie jesienno-zimowym, gdyż z uwagi na krótszy dzień nie możemy korzystać z głównego boiska. Jest to okres, w którym zdecydowanie pogarszają się warunki treningowe, co może w istotny sposób przekładać się na wyniki sportowe zespołu.

Przed nami chwila przerwy, po nowym roku rozpoczniemy okres przygotowawczy do startu rundy wiosennej. Co w tym okresie będzie dla trenera priorytetem jeżeli chodzi o funkcjonowanie naszej drużyny?

KCH: W obecnych czasach pandemii priorytetem jest zdrowie zawodników. Drugim istotnym elementem jest zapewnienie dobrych, właściwych do treningu boisk.

We wspomnianym okresie przygotowawczym rozegramy wiele gier sparingowych, między innymi z 1 ligowymi Widzewem Łódź oraz Stomilem Olsztyn. W meczach z takimi rywalami co dla trenera będzie najważniejsze? Styl a może jak najkorzystniejszy wynik?

KCH: Wyłącznie jakość gry rozumiana w aspekcie zespołowym i indywidualnym. Takie mecze pozwolą zweryfikować nasze niedoskonałości w grze zespołowej. Pozwolą również ocenić indywidualne umiejętności zawodników na tle przeciwnika z wyższej klasy rozgrywkowej. Liczę, iż te mecze będą pozytywnie stymulowały zawodników do jeszcze większej pracy.

Czy w przerwie zimowej możemy spodziewać się dalszych wzmocnień naszego składu? Na których pozycjach chciałby trener aby panowała jeszcze większa rywalizacja?

KCH: Nie planuję rewolucji kadrowej, tym bardziej, że po kontuzjach od stycznia wracają: Rafał Zembrowski i Michał Gładysz. Będziemy pracowali nad zwiększeniem rywalizacji na pozycjach 9 i 11. Najchętniej chcielibyśmy pozyskać zawodników młodzieżowych z perspektywą gry w kolejnym sezonie.

Skoro mowa o wzmocnieniach czy ktoś w przerwie zimowej może nasz zespół opuścić?

KCH: Mogą mieć miejsce pojedyncze transfery na zewnątrz ale jest za wcześnie aby w chwili obecnej o nich mówić.

Na pewno trener obserwuje poczynania drużyny rezerwowej. Czy widzie trener w tym zespole zawodnika bądź zawodników którzy mogą w niedalekiej przyszłości dostać szansę gry w pierwszym zespole?

KCH: Tak obserwuję wraz ze współpracownikami zawodników zespołu rezerw. Również testowaliśmy w rundzie jesiennej trzech zawodników tego zespołu u siebie. Ale niestety na chwilę obecną nie ma tam zawodnika mogącego rywalizować o miejsce w I zespole.

Trenerze, najlepszy i najgorszy mecz naszej drużyny w tej rundzie?

KCH: Trudno jest jednoznacznie ocenić , który mecz był najlepszy a który najgorszy. Niemniej postaram się. Jeżeli chodzi o mecz najwyżej oceniony, to proponuję konfrontację z Lechią Tomaszów Mazowiecki zakończony wynikiem 6 – 0. W tym meczu przeprowadziliśmy wiele składnych akcji ofensywnych, stworzyliśmy bardzo dużo sytuacji podbramkowych i strzeliliśmy kilka ładnych goli. Na przeciwnym biegunie sklasyfikowałbym mecz wyjazdowy w Wasilkowie. Pomimo korzystnego wyniku był to mecz chaotyczny, obfitujący w dużą liczbę błędów technicznych, toczony w trudnych warunkach boiskowych.

Mecze w tym sezonie mają jeszcze jednego przeciwnika – COVID. Czy obawia się trener że wirus może pokrzyżować granie w rundzie wiosennej? Czy ciężko jest zaplanować okres przygotowawczy, jednostki treningowe w tym ciężkim czasie?

KCH: Obawiam się perturbacji związanych w pandemią. Doświadczyliśmy tej sytuacji w rundzie jesiennej. Z uwagi na choroby ok. 40% zawodników i sztabu szkoleniowego zmuszeni byliśmy zawiesić treningi na okres 10-ciu dni i przełożyć dwa mecze ligowe. W chwili obecnej wszyscy zawodnicy i trenerzy są zdrowi a spora część z nas powinna nabyć odporność na COVID 19.Przechodząc do zagadnień związanych z planowaniem. Mamy szczegółowy plan okresu przygotowawczego wraz z harmonogramem gier kontrolnych. Dogrywamy jeszcze rezerwację obiektów treningowych (boiska, siłownia). Przygotowani jesteśmy również na sytuacje nadzwyczajne wynikające z sytuacji pandemicznej w kraju.

Mecze są rozgrywane bez publiczności. Czy brakuje trenerowi publiki i jej żywiołowego reagowania na boiskowe poczynania?

KCH: Oczywiście że brakuje obecności kibiców na stadionie. Niemniej musimy wszyscy zrozumieć specyfikę sytuacji w jakiej się znaleźliśmy. Obecnie priorytetem dla nas wszystkich jest uporanie się z pandemią i jej skutkami. Im szybciej to nastąpi, tym szybciej kibice wrócą na stadiony i znowu mecze będą dostarczać nam wszystkim dużo niezapomnianych emocji.

Przed nami Święta jak i Nowy rok. Czego możemy życzyć trenerowi na czas Świąt jak i Nowy rok prywatnie jak i zawodowo?

KCH: Pozwolę sobie zmienić nieco adresata życzeń.Z okazji zbilżających się świąt życzę wszystkim zawodnikom, trenerom, pracownikom i sympatykom klubu zdrowych, rodzinnych i przepełnionych pozytywnymi doznaniami Świąt Bożego Narodzenia.

Życzę również wszystkim wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.