W najbliższą sobotę Pogoń zagra jeden z najbliższych meczów wyjazdowych w tym sezonie. W oddalonym o niecałe 24 kilometry podwarszawskim Ursusie podejmiemy o godzinie 13:30 zespół KS Ursus. Na pewno będzie to okazja, by pokazać, że Grodziszczanie się nie poddają i walczą do końca pomimo rozczarowującej passy trzech ligowych porażek z rzędu.

HISTORIA TRAKTORKÓW
Od momentu powstania klubu (1929) do roku 1934 drużyna występowała jedynie w meczach i turniejach towarzyskich. W 1934 r. klub przystępuje do WOZPN. W 1939 r. drużyna awansowała do ligi okręgowej. W okresie II wojny światowej oficjalna działalność klubu została zawieszona, drużyna piłkarska uczestniczyła jednak w rozgrywkach konspiracyjnych. W 1973 drużyna piłki nożnej RKS Ursus awansowała do II ligi i grała w niej łącznie osiem sezonów. W sezonie 1978/79 była nawet wiceliderem rozgrywek po rundzie jesiennej, po rundzie wiosennej musiał uznać jednak wyższość drużyn ze Śląska z Górnikiem Zabrze na czele i ostatecznie uplasowała się na V miejscu. W latach osiemdziesiątych drużyna piłki nożnej jeszcze na jeden sezon wróciła do II ligi (1985/86), jednak po roku spadła do III ligi. Grała tam aż do sezonu 1998/99, w którym to po reorganizacji rozgrywek znalazła się w IV lidze. W 1999 Przegląd Sportowy opublikował tabelę wszech czasów III ligi. RKS Ursus zajął w niej pierwsze miejsce, występując w III lidze 22 sezony. Piłkarze z Ursusa rozegrali w III lidze 661 spotkań, wygrywając 303, remisując 177, przegrywając 181. Drużyna strzeliła 978 bramek, tracąc 693. Lata dziewięćdziesiąte przyniosły wskutek problemów finansowych Z.P.C. Ursus ograniczenie ilości sekcji w klubie do czterech: piłki nożnej, akrobatyki, badmintona i podnoszenia ciężarów. W 1998 fabryka przestała finansować klub, który musiał radzić sobie z narastającymi długami. Mimo częściowej spłaty zadłużenia Zarząd RKS Ursus podał się do dymisji. Od 2010 roku Traktorki grają nieprzerwanie w III Lidze, a od dłuższego czasu borykają się z problemami finansowymi, o których hucznie ostatnio w internecie. Z klubem związani byli m.in. Krzysztof Sobieski, Roman Kosecki, Krzysztof Nowak, Tadeusz Świcarz, Tomasz Arceusz, Arkadiusz Skonieczny, Stanisław Fołtyn, Władysław Dąbrowski i Mateusz Możdżeń.

Źródło: wikipedia

HISTORYCZNE POJEDYNKI
Ostatni raz z Traktorkami mierzyliśmy się w sezonie 20/21. Na wyjeździe Pogoń pokonała 2-1 KS Ursus po bramkach Damiana Jaronia i Patryka Szymańskiego. Ogólny bilans spotkań jest minimalnie po naszej stronie. 4 wygrane, 3 remisy i 3 porażki. Już w sobotę okazja do polepszenia tego bilansu.

FORMA URSUSA
W tym sezonie KS Ursus przez problemy finansowe musi głównie grać młodzieżą. Z tego względu ekipa Krzysztofa Cegiełki (eks zawodnik Pogoni) zajmuje 15 miejsce w tabeli. Traktorki w tym sezonie wygrały raz. Reszta spotkań to passa porażek i remisów. Niestety od trzech meczów KS ma na koncie zawstydzającą serię przegranych. Z pewnością młodzi piłkarze będą głodni punktów w sobotnim meczu. Ursus najczęściej strzela bramki tuż po początkowym gwizdku sędziego, a traci w minutach 75-90+.

KTO MOŻE NAM ZAGROZIĆ
Pierwszoplanowym zawodnikiem w ekipie Traktorków jest Patryk Kamiński, który gra w Ursusie nieprzerwanie od dziesięciu sezonów. Ten 31-letni warszawiak strzelił w tym sezonie 6 bramek i zarobił 4 żółte kartoniki.

ODNALEŹĆ SKUTECZNOŚĆ
Drużyna Mateusza Dudka nie zdołała wygrać tak samo jak Ursus od trzech spotkań. Zawodnicy na bank rwą się do gry i pałają sportową złością, która wobec ostatnich porażek na pewno się zwiększyła. Ursus ostatnio też nie jest w formie, więc pora to wykorzystać, odnaleźć skuteczność i odpędzić zły los!

 

red. Tymoteusz Janczak